Blokada Kręgosłupa
Dolegliwości bólowe kręgosłupa są zmorą naszej cywilizacji preferującej nieruchliwy i siedzący tryb życia, dietę szybko prowadzącą do nadwagi oraz ograniczoną aktywność fizyczną. W efekcie dochodzi do osłabienia układu ruchu, w tym również gorsetu mięśniowego kręgosłupa, co skutkuje niestabilnością połączeń międzykręgowych. Na poziomie jednego lub wielu segmentów ruchowych składających się z sąsiednich kręgów, łączących je stawów i krążka międzykręgowego powstają patologie powodujące bóle o charakterze ostrym lub przewlekłym.
Alternatywa dla konwencjonalnego leczenia
Tradycyjne leczenie zachowawcze: farmakologiczne, fizjoterapeutyczne nie zawsze okazuje się skuteczne, podobnie jak leczenie operacyjne, obarczone dodatkowo ryzykiem powikłań. W tej sytuacji alternatywą jest podawanie sterydowych leków działających silnie przeciwzapalnie, ale ich stosowanie zazwyczaj ograniczają działania niepożądane. Preparaty te można podawać, nawet w dużych dawkach, miejscowo do przestrzeni nadoponowej, gdzie działają tylko lokalnie nie wywołując reakcji ogólnych. Pierwsze tego typu zaczęto podawać w ten sposób już w 1901 roku, natomiast sterydy w 1952 roku.
Wskazaniami do terapii tego rodzaju są:
- stenoza (zwężenie kanału kręgowego),
- kręgozmyk (przesunięcie kręgów względem siebie)
- dyskopatia.
Przeciwwskazania to infekcja, ciąża i zaburzenia krzepnięcia.
Endoskopowe leczenie dyskopatii
Zastosowanie endoskopu do leczenia chorób kręgosłupa tj. dyskopatia stanowi nowoczesną alternatywę dla klasycznej operacji, jaką jest mikrodyscektomia. Metody endoskopowe pozwalają w małoinwazyjny sposób usunąć przepuklinę krążka międzykręgowego oraz tzw. sekwestr (wpadnięty fragment dysku).
Istnieje kilka technik i dostępów wykorzystywanych w endoskopowej chirurgii kręgosłupa. Wybór metody uzależniony jest od warunków anatomicznych, rozległości przepukliny, objawów pacjenta. Dlatego istotna jest właściwa kwalifikacja przedoperacyjna i analiza obrazów rezonansu magnetycznego.
Przezskórna laserowa dekompresja dysku
Jest jedną z najmniej inwazyjnych technik zabiegowych (obok IDET i koblacji) w leczeniu bólu kręgosłupowo-korzeniowego spowodowanego chorobą krążka międzykręgowego oraz dyskopatią. Wskazaniami do nukleoplastyki laserowej są wypukliny dysku bez rozerwania pierścienia włóknistego i bez znaczącego obniżenia wysokości przestrzeni międzykręgowej.
Zabiegi operacyjne wykonywane są w:
- Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej - Szpital w Czeladzi, Szpitalna 40
- Szpital Żywiec, ICZ Healthcare sp. z o.o.
- Szpital Angelius, Katowice
- Szpital Inmedico, Tychy