W dzisiejszych czasach jedyna pewna inwestycja to inwestycja w zdrowie

Kompleksowe badania diagnostyczne wykonywane systematycznie – nawet w tedy, gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości zapewniają nam wewnętrzny spokój a przede wszystkim zwiększają szanse na długie i zdrowe życie.

Diagnostyka obrazowa dla dorosłych

Oferujemy Państwu bardzo szeroki zakres badań ultrasonograficznych. Badania te wykonywane są przy pomocy aparatu firmy Voluson S8, Voluson S6 i Voluson P8. To sprzęt klasy premium, plasujący się w czołówce jakości obrazowania ultrasonograficznego. Możliwość użycia różnego rodzaju głowic pozwala na przeprowadzenie szerokiej diagnostyki.

Badania diagnostyczne

Kompleksowo, szybko, bezstresowo

USG tkanek miękkich

Badanie USG tkanek miękkich pozwala na ocenę stanu narządów wewnętrznych, ich budowę oraz wielkość. Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazowania, możemy wykryć nieprawidłowości oraz choroby występujące w organizmie. Badanie takie jest bezpieczne i zupełnie nieinwazyjne. Sygnałami ostrzegawczymi występowania różnych nieprawidłowości mogą być: dolegliwości bólowe – na przykład ból brzucha, wyczuwalne zmiany w obrębie dysfunkcyjnego narządu, utrata wagi ciała,
biegunka, wymioty, utrata apetytu, itp.

UWAGA! Do badania wymagane jest specjalne przygotowanie!
  • Pacjent musi być na czczo, czyli nie może pić napojów kalorycznych zwłaszcza gazowanych i jeść min. 6 godz. przed badaniem.
  • Nie powinno się też palić papierosów i żyć gumy.
  • W dniu poprzedzającym badanie obowiązuje dieta lekkostrawna, niewzdymająca.
  • Niewskazane jest również spożywanie alkoholu.
  • Na 1-2 godziny przed badaniem należy wypić około 1 litra niegazowanej wody aby podczas badania USG pęcherz był pełny.

USG Płuc

Przezklatkowe badanie ultrasonograficzne w codziennej praktyce klinicznej stosowane jest do oceny wolnego płynu w jamie opłucnej. Umożliwia ono również diagnostykę takich patologii opłucnej jak stan zapalny, czy odma opłucnowa. Za bezwzględne wskazania do przezklatkowego badania ultrasonograficznego płuc w diagnostyce zmian zapalnych uznaje się ciążę, nosicielstwo genu BRAC 1 lub BRAC 2, ważnym aspektem jest również ochrona radiologiczna w przypadku populacji pediatrycznej. Możliwości przezklatowego badania usg płuc:
• ocena zmian zapalnych (zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, płyn w jamie opłucnej)
• kontrolne badania w przypadku regresji nacieku w przebiegu zapalenia płuc
• ocena rusztowania klatki piersiowej (złamania żeber, zmiany pourazowe, guz powłok klatki
piersiowej)
• ocena śródpiersia (grasica, węzły chłonne, guzy)
• alternatywa dla rtg płuc u kobiet w ciąży
• zmiany miąższu płucnego położone obwodowo

USG tarczycy

Badanie USG tarczycy to podstawowe badanie obrazowe u osób z podejrzeniem chorób tarczycy. Pozwala na ocenę położenia, wielkości oraz echostruktury tego gruczołu, a także kontrolę miąższu pod kątem obecności zmian zapalnych i ogniskowych, w tym dokładne pomiary ich rozmiarów. Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać, warto zabrać na wizytę wcześniejsze wyniki badań USG, hormonalnych lub scyntygrafii (o ile takowe były wykonywane).

USG węzłów chłonnych

Badanie USG węzłów chłonnych jest podstawową metodą diagnostyczną, dzięki której możliwa jest ocena ich wielkości, struktury oraz stanu miąższu a także ich relacje do otaczających tkanek. Najczęstszym powodem skierowania do wykonania USG węzłów chłonnych jest ich powiększenie, bolesność albo zmiany skórne znajdującej się w ich okolicy.

USG ślinianek

Badanie jest podstawowym badaniem obrazowym w ich diagnostyce. Powiększenie lub bolesność ślinianek (przyusznych i podżuchwowych) w każdym przypadku wymaga diagnostyki poprzez badanie USG. Podczas badania USG ślinianek dokonuje się dokładnej oceny:

  • ich wielkości w trzech wymiarach
  • echogeniczności miąższu – obecności zmian patologicznych – np. torbiele, guzki.
  • obecności i rozmiarów węzłów chłonnych położonych w zakresie szyi.
  • Do najczęstszych przyczyn dolegliwości wywołanych ze strony ślinianek należą:
  • kamica przewodu wyprowadzającego ślinianki,
  • zapalenie,
  • łagodne oraz złośliwe guzy

USG jąder

jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych służącym do oceny nieprawidłowości w wielkości oraz budowie jąder i najądrzy. Przebiega bezboleśnie i ma charakter bezinwazyjny. Badanie USG jąder wykonuje się celem wyjaśnienia przyczyny bólu, powiększenia lub opuchlizny jądra u pacjenta. Za pomocą tego badania można zdiagnozować przyczyny takiego stanu. Objawy te mogą pojawić się w wielu stanach chorobowych, takich jak:

  • stany zapalne,
  • choroby nowotworowe,
  • żylaki powrózka nasiennego,
  • gromadzenie się płynu między osłonkami jądra (tzw. wodniak jądra, ropniak, krwiak).

Wskazania do badania:

  • ból moszny;
  • uraz moszny;
  • podejrzenie występowania guza jądra;
  • podejrzenie występowania wodniaka jądra.

USG ginekologiczne

Badanie wykonuje się przy użyciu specjalnej sondy przezpochwowej.Za pomocą badania można ocenić narządy w miednicy mniejszej w tym narząd rodny. Badanie jest zazwyczaj niebolesne. Po wprowadzeniu sondy do pochwy ogląda się mięsień trzonu macicy (miometrium), błonę śluzową jamy macicy (endometrium), szyjkę macicy (endocervix), jajniki i najbliższą okolicę macicy czyli przymacicza, zatokę Douglasa i pęcherz moczowy.

Uwaga! Jak przygotować się do zabiegu USG

USG ginekologiczne nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto opróżnić pęcherz moczowy i zadbać o odpowiednią higienę narządów płciowych przed wejściem do gabinetu lekarskiego. W przypadku badania przez powłoki brzuszne pęcherz powinien być wypełniony. Lekarze zalecają wypicie ok. półtora litra niegazowanej wody na godzinę przed planowanym badaniem.

USG piersi

Badanie USG piersi pozwala na uwidocznienie poszczególnych elementów anatomicznych piersi i okolicy dołu pachowego. Podczas badania kontroli poddaje się też węzły chłonne okolicy pachy.Badanie wykonywane jest w każdym wieku pacjentki i każdej fazie cyklu ale najkorzystniej wypada u kobiet miesiączkujących, między 1 a 10 dniem cyklu. Jeżeli przyjmowana jest antykoncepcja hormonalna, badanie może być wykonane w dowolnym dniu cyklu. Zachęcamy do badania również panie ciężarne, najlepiej do 12 tyg. ciąży oraz kobiety podczas laktacji .Nie ma przeciwwskazań do
wykonania tego badania. Bywa ono często uzupełnieniem innych badań diagnostycznych piersi jak mammografia czy rezonans magnetyczny piersi.

W związku ze wzrastającą zachorowalnością na raka piersi u kobiet we wszystkich grupach wiekowych, w tym także poniżej 50. roku życia, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne rekomenduje wykonywanie profilaktycznych badań co 12 miesięcy u kobiet od 30. roku życia.Zdarza się, że lekarz zaleci badanie częściej np. co 6 miesięcy. Jeśli cokolwiek nas niepokoi podczas samokontroli piersi, można takie badanie wykonać też u młodszej kobiety.

Diagnostyka dla małych pacjentów

Wykonujemy badania dla najmłodszych pacjentów. Doświadczeni lekarze przeprowadzają je sposób bezstresowy zarówno dla rodziców i dzieci.

Badana dla najmłodszych

USG jamy brusznej dla dzieci

Badanie USG brzucha dziecka jest bardzo często zalecane w diagnostyce chorób wieku dziecięcego. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, które może być wykonane u dzieci w każdym wieku. Prawidłowo wykonane USG jamy brzusznej u dzieci, swoim zasięgiem powinno objąć wszystkie organy, które znajdują się w jamie brzusznej czyli: wątrobę, drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy, żołądek, trzustkę, śledzionę, nerki,pęcherz moczowy. Mali pacjenci badani są w pozycji leżącej na wznak. Lekarz nakłada na skórę pacjenta specjalny, bazujący na wodzie żel, a następnie przykłada do klatki piersiowej dziecka pod różnymi kątami specjalną głowicę aparatu pomiarowego. W przypadku dzieci, żel jest specjalnie podgrzany do temperatury ciała, aby zminimalizować wynikając z badania dyskomfort. Badanie trwa od kliku do kilkunastu minut.

UWAGA
!USG jamy brzusznej wymaga specjalistycznego przygotowania dziecka:

  • Dzieci do 2 roku życia: Brak specjalnego przygotowania. Mogą jeść i pić według własnych potrzeb.
  • Dzieci od 2 do 6 roku życia: Dzieci przed badaniem mogą zjeść lekki posiłek.
  • Dzieci starsze: Powinny pozostawać na czczo na kilka godzin przed badaniem. Dzieci mogą pić niegazowaną wodę.
  • W przypadku niemowląt ważne jest, aby dziecko ubrać w kaftanik rozpinany z przodu tak, aby lekarz miał jak najlepszy dostęp do klatki piersiowej. Ponadto dzieci powinny być w miarę możliwości wypoczęte, do badania należy zabrać ze sobą smoczek lub zabawki, które – w razie potrzeby – pozwolą uspokoić dziecko. Dzieci starsze należy przygotować wcześniej poprzez rozmowę o tym, jak wygląda badanie np. na zabawce lub obejrzeć wspólnie nagranie z badania. Dzięki temu zminimalizujemy stres dziecka, a co za tym idzie zmniejszymy szansę na jego płacz, co uniemożliwia badanie.

USG Bioderek

Ocena stawów biodrowych u dzieci – wykonywana najlepiej do 6 tygodnia życia obejmuje ocenę stopnia zagłębienia głowy kości udowej w panewce oraz Ukształtowanie stropu panewki. Istotne są także kształt części chrzęstnych oraz kostnych niedojrzałego stawu oraz obecność (lub nie) obszarów dojrzewania tkanki kostnej (tzw. Jąder kostnienia). Pomiary wykonuje się w wystandaryzowany sposób używając standardu prof. Graafa.

Diagnostyka dla kobiet

badanie kobiecych obszarów

Badania dla kobiet to badania laboratoryjne, które skupiają się na ocenie stanu zdrowia, który dotyczy tzw. „kobiecych obszarów”, czyli przede wszystkim hormonów płciowych odpowiedzialnych za regulację cyklu miesięcznego oraz zdrowia reprodukcyjnego. Dodatkowo pozwalają one na wczesne wykrycie i diagnozowanie chorób, które dotykają tylko kobiety, takich jak nowotwory narządów płciowych (jak chociażby rak szyjki macicy) czy nieprawidłowa praca jajników, która może także wynikać z obecności guzów na tych organach.

Badania laboratoryjne dla kobiet

Skutecznie, szybko, bezstresowo

Badania w kierunku HPV - Wirus brodawczaka ludzkiego

Czym jest HPV?

HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem najczęściej wywołującym raka szyjki macicy. Wirus ten głównie przenoszony jest drogą płciową.

W początkowej fazie rozwoju zakażenie hpv może przebiegać bezobjawowo jest to tzw. faza utajona. Na kolejnym etapie rozwoju zauważalne są już zmiany, powodujące u zarażonych pacjentów m.in świąd czy pieczenie. Infekcja wywołana przez wirusa może samoistnie ustąpić. Wszystko zależy od jego typów. Zagrożenie wystąpienia poważniejszych chorób stanowią m.in HPV-16 i HPV-18. Są to dwa typy wirusa określane jako wysokoonkogenne i stwarzające ryzyko powstania nowotworu.

Rozpoznanie i profilaktyka HPV

Rozpoznanie HPV obejmuje wykonanie badania cytologicznego, które w razie stwierdzenia nieprawidłowości może zostać rozszerzone o badanie kolposkopowe, jak również badania laboratoryjne DNA HPV.



Profilaktyka dotycząca hpv powinna obejmować przede wszystkim bezpieczne współżycie, wspomaganie układu immunologicznego oraz systematyczne wykonywanie badania cytologicznego, w razie konieczności kolposkopowego. Kluczowy wpływ odgrywa tu również szczepionka przeciw HPV np. Gardasil 9.

Rodzaje badań w kierunku zakażenia HPV

W Han Medica wykonasz badania DNA HPV. Badanie to polega na pobraniu wymazu z kanału szyjki macicy przez lekarza. Pacjentka w czasie pobrania nie może być podczas miesiączki. Zaleca się również zaprzestanie współżycia na dobę przed badaniem.

Gdy zostanie stwierdzony konkretny wirus HPV, podejmowane są dalsze działania w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy. Należy pamiętać, że najczęstszą przyczyną tej choroby, podobnie jak śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy, jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego o wysokim potencjale onkogennym.

Wymaz z kanału szyjki macicy

Kiedy należy wykonać wymaz z kanału szyjki macicy czy pochwy?

Wskazaniami do wykonania wymazu jest ból, świąd lub pieczenie w okolicach dróg rodnych czy też upławy. Objawów tych nie należy lekceważyć zwłaszcza w trakcie ciąży, gdyż mogą być niebezpieczne dla płodu i prowadzić do przedwczesnego porodu czy nawet poronienia. Przed porodem ciężarnej obowiązkowo pobiera się też wymaz w kierunku paciorkowców GBS, gdyż pozytywny wynik wymaga wprowadzenia antybiotykoterapii.

Przygotowanie do pobrania wymazu z pochwy i szyjki macicy

Do pobrania wymazu z pochwy czy kanału szyjki macicy nie ma specjalnego przygotowania. Nie należy współżyć na 48h przed pobraniem oraz nie stosować leków czy kremów dopochwowych, aby nie zaburzyć wyniku wymazu. Nie należy być także w trakcie miesiączki.

Więcej o samym zabiegu dowiesz się u ginekologa podczas konsultacji w HAN MEDICA

Wymaz pobierany jest specjalną wymazówką przez lekarza ginekologa lub położną na fotelu ginekologicznym. Próbkę z odpowiednim podłożem przekazuje się do laboratorium, które bada ją przez kilka dni określając rodzaje drobnoustrojów. Po kilku dniach dzięki precyzyjnemu wynikowi możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia właściwego do zakażenia bakteryjnego czy grzybiczego. Przepisane preparaty mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i odkażające.

Wymaz z pochwy a cytologia. ZAPAMIETAJ!

Należy pamiętać, że wymaz z pochwy czy szyjki macicy jest czymś innym niż cytologia. Wymaz ocenia jedynie stan flory narządu rodnego, natomiast cytologia pozwala wykryć stany nowotworowe. Jedno jak i drugie badanie jest jednak bardzo ważne, a zaniedbanie w ich wykonaniu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Cytologia

badania dla kobiet

Badanie Cytologiczne Cytologia jest metodą diagnostyczną służącą profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy, a także wykonywaną w celu kontroli leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki szyjki macicy. Cytologia pozwala również stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które ma związek z powstawaniem nowotworu.


Laboratorium

punkt pobrań i szczepienia

Serdecznie zapraszamy Państwa do naszego punktu pobrań. Oferujemy szeroki zakres badań diagnostycznych: badania krwi, hematologiczne, biochemiczne, hormonalne, markery nowotworowe, alergologiczne, mikrobiologiczne, badania moczu, biochemiczne. Zapewniamy profesjonalną i przyjazną obsługę.

Punkt szczepień

punkt pobrań i szczepienia

W Centrum Medycznym Han-Medica zapewniamy sprawdzony i profesjonalny Punkt Szczepień, w którym realizujemy zarówno szczepienia obowiązkowe, jak i fakultatywne.

MAMO, Uchroń córkę przed rakiem!

Zaszczep ją przeciwko wirusowi HPV!

Jak się chronić?

Szczepionka ochroni ją, kiedy będzie dorosła, przed nowotworem szyjki macicy.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest bardzo rozpowszechniony. Przenosi się drogą płciową podczas kontaktów seksualnych. Im większa ilość partnerów i wcześniejszy wiek inicjacji seksualnej, tym większe ryzyko zachorowania. HPV zarażają się głównie młode kobiety i zwykle organizm sobie z tym radzi, ale u niektórych osób wirus może przetrwać i z czasem doprowadzić do nowotworu. Szczepionka może temu zapobiec, o ile zostanie podana na długo zanim Twoje dziecko będzie miało pierwszy w życiu sex. Dlatego profilaktyką są objęte dziewczęta, które nie zaczęły jeszcze życia seksualnego.

Najlepiej zaszczep córkę między 11. a 12. rokiem życia. Szczepionki podajemy w trzech dawkach. Są one bezpieczne, także dla osób z zaburzeniami odporności. Zapewniają wysoką ochronę przed zakażeniem przez co najmniej 8 lat. Ich skuteczność ocenia się na 75 procent.

Uwaga! Szczepionka nie zwalnia z cytologii. Nie chroni przed wszystkimi przypadkami raka szyjki macicy, dlatego kobiety powinny regularnie wykonywać badania ginekologiczne.

Szczepionka jest zalecana także chłopcom w wieku od 11 do 12 lat oraz młodym kobietom i mężczyznom, którzy nie zostali wcześniej zaszczepieni. HPV może też bowiem wywołać inne, rzadsze nowotwory, np. pochwy, sromu, prącia i odbytu.

Badania histopatologiczne

Biopsja

Biopsja jest zabiegiem diagnostycznym wykonywanym w celu wykluczenia/stwierdzenia istnienia zmiany nowotworowej lub innych chorób.

Biopsja cienkoigłowa polega na pobraniu za pomocą igły materiału biologicznego, z chorobowo zmienionych tkanek. Jest ona wykonywana pod kontrolą USG. Pobrany materiał cytologiczny trafia do specjalisty patomorfologa, który dokonuje oceny mikroskopowej. Wykonujemy biopsje: tarczycy, piersi, ślinianek, tkanek miękkich, węzłów chłonnych. Zabieg BACC nie jest długim badaniem, wykonywany jest bez znieczulenia. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wykonujemy biopsję: węzłów chłonnych, ślinianek, biopsję piersi

Umów się na wizytę

w dogodnej dla Ciebie formie

Szanowni pacjenci informujemy że wyznaczona godzina przyjęć jest godziną orientacyjną. Zawsze może się zdarzyć sytuacja nieprzewidziana, która opóźni przyjęcie pacjentki/pacjenta.

  • poniedziałek 08:00–20:00
  • wtorek 08:00–20:00
  • środa 08:00–20:00
  • czwartek 08:00–20:00
  • piątek 08:00–20:00
  • sobota nieczynne
  • niedziela nieczynne


Han Medica, to miejsce dedykowane wszystkim, którzy szukają
skutecznych rozwiązań na poprawę zdrowia, urody i komfortu życia.