Osteopata dla dzieci i niemowląt to specjalista, który wykazuje się niezwykle delikatnymi i bezinwazyjnymi metodami leczenia. Poród to bardzo stresujący moment w życiu każdej kobiety. Nie należy jednak zapominać, że narodziny to także poważny stres dla noworodka. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż w momencie narodzin u noworodka poziom adrenaliny jest 20 krotnie wyższy niż u osoby dorosłej w czasie zawału. W trakcie porodu na ciało dziecka oddziałują ogromne siły kompresyjne kiedy to macica wypycha dziecko w stronę kanału rodnego.
Rolą osteopaty dziecięcego jest zmniejszenie napięcia związanego z porodem oraz niwelacja niekorzystnych zmian do jakich doszło w związku z ułożeniem dziecka wewnątrz macicy. Praca osteopaty odgrywa także istotną rolę w przystosowaniu się dziecka do życia poza łonem matki. Pomaga zredukować strukturalne napięcia poprawiając ruch powięziowy w układzie pokarmowym oraz krążenie, a także odblokowując ucisk określonych nerwów.
Leczenie osteopatyczne u niemowląt jest delikatne i bezbolesne, niemniej jednak naznaczone niezwykłą skutecznością. Osteopata stosuje techniki manualne, za pomocą których wywołuje głębokie zmiany w organizmie dziecka. Dzięki takim zabiegom układ mięśniowo- szkieletowy, nerwowy, pokarmowy, immunologiczny pracują w maksymalnie zoptymalizowany sposób.
Najczęstsze problemy występujące u niemowląt, przy których wskazana jest osteopatia to m.in.:
- problemy z jedzeniem i ssaniem;
- refluks;
- kolka;
- zaparcia;
- asymetria i zniekształcenia głowy;
- płaczliwość;
- nadpobudliwość;
- zaburzenia snu;
- kręcz szyi;
- wzmożone napięcia;
- nierówna praca rączkami i nóżkami;
Medycyna osteopatyczna znajduje zastosowanie również u dzieci w późniejszym okresie. Dzieci rozwijają się bardzo intensywnie, co powoduje często napięcia spowodowane gwałtownym i niejednokrotnie asymetrycznym wzrostem tkanek i narządów. Ponadto wiek późniejszy to czas kiedy nabyte zmiany i nieprawidłowości ulegają utrwaleniu. Dodatkowo pogłębiane są one poprzez szereg czynników, do których należy m.in. niewłaściwa postawa siedząca przy biurku czy noszenie ciężkich tornistrów. Zaniedbania te często stają się przyczyną wad postawy, co w późniejszym czasie prowadzi do poważnych problemów z kręgosłupem.