CUD NARODZIN

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - Janusz Korczak

Han Medica to miejsce stworzone z myślą o kompleksowym podejściu do kobiet w szczególnym dla nich momencie życia jakim jest decyzja o potomstwie. W naszym Centrum dajemy kobietom wparcie od samego początku, czyli starań o dziecko przez etap ciąży, a w końcu poród i opiekę nad noworodkiem. Nasza starannie dobrana kadra składająca się wyłącznie z doświadczonych, pełnych życzliwości i empatii lekarzy, pielęgniarek i położnych. Dbamy w każdym momencie o Twój komfort oraz dobre samopoczucie.

Opieka ginekologiczna i położnicza

Kompleksowo, bezpiecznie, przyjaźnie

DIAGNOSTYKA

zobacz

Niezmiernie ważną sprawą w okresie planowania ciąży oraz podczas jej trwania jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych. Przed podjęciem decyzji o powiększeniu rodziny warto umówić się na wizytę u ginekologa, aby zbadać stan narządów rodnych, sprawdzić, czy nie występuje infekcja i zrobić badania krwi. Wiedza o stanie zdrowia nienarodzonego dziecka na wczesnym etapie ciąży pozwala rodzicom na oswojenie się z informacją, odpowiednie przygotowanie do narodzin oraz, o ile istnieje taka możliwość, przeprowadzenie odpowiednich zabiegów w okresie ciąży.

BADANIA PRENATALNE

zobacz

Badania prenatalne to badania diagnostyczne dotyczące dziecka w życiu płodowym. Badania pozwalają na wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie. Do najczęściej pojawiających się nieprawidłowości należą:

  • wady serca,
  • wady mózgu,
  • wady rdzenia kręgowego,
  • wady narządu ruchu,
  • wady układu moczowego i oddechowego,
  • wady przewodu pokarmowego,
  • czy choroby genetyczne takie jak: zespół Downa,
    zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół Edwardsa.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwo Ginekologów i Położników badania przesiewowe, czyli nieinwazyjne badania prenatalne, powinna wykonać każda ciężarna. Są to badania zupełnie bezpieczne dla zdrowia zarówno matki.

Rodzaje badań prenatalnych:

  • Badanie prenatalne USG I trymestru: wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Lekarz ocenia wówczas anatomię płodu po zakończonym okresie organogenezy, długość siedzeniowo-ciemieniową, która jest odnośnikiem do obliczania wieku ciążowego przez cały okres ciąży oraz markery najczęściej występujących nieprawidłowości chromosomalnych płodu. Zalicza się do nich przezierność karkową (grubość fałdu karkowego), czynność serca płodu, a także ocenę kości nosowej, przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną oraz przez przewód żylny płodu. Pozwalają one określić ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa oraz innych chorób genetycznych. Wynik badań przesiewowych wskazujący na podwyższone ryzyko nie oznacza, że dziecko urodzi się chore, jest tylko wskazaniem do dalszej diagnostyki.
  • Badanie prenatalne USG II trymestru: wykonywane między 18 a 22 tygodniem. Wtedy lekarz ocenia anatomię dziecka oraz czynność funkcjonalną poszczególnych narządów jak serce wątroba, płuca czy nerki.
  • Badanie prenatalne USG III trymestru: wykonywane między 28 a 32 tygodniem ciąży. Ocenia się przede wszystkim czy dziecko prawidłowo rośnie, ilość płynu owodniowego, wydolność łożyska oraz ponownie ocenia się rozwój funkcjonalny poszczególnych narządów.
  • Test złożony wykonywany między 11, a 14 tygodniem ciąży składa się z
  • badania USG oraz badania biochemicznego z surowicy krwi pacjentki.
  • Test PAPP-A, czyli tzw. test podwójny - jest to badanie biochemiczne, które wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży w I trymestrze, aby zwiększyć współczynnik wykrywalności nieprawidłowości chromosomalnych. Określa się w nim stężenie białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Polega na pobieraniu krwi z żyły pacjentki i analizy próbki.Połączona ocena USG i badań biochemicznych (test złożony) zwiększa wykrywalność wad do nawet 95%.


    NOWOŚCI W HAN MEDICA
  • Test prenatalny Harmony (T21, T18, T13) + płeć dziecka 
  • Test prenatalny Harmony (T21, T18, T13) +panel w kierunku aneuploidii chromosów płci + płeć dziecka
  • Test prenatalny Harmony (T21, T18, T13) +panel w kierunku aneuploidii chromosów płci + mikrodelecja 22q11.2

BADANIE KTG

zobacz

Drogie mamy, KTG to zapis kardiotokograficzny, bo tak w rozwinięciu brzmi tajemniczy skrót KTG, oznacza analizę czynności serca płodu (kardio) oraz czynności skurczowej mięśnia macicy (toko). Dzięki temu badaniu, jesteśmy w stanie ocenić dobrostan dziecka.

Badanie KTG:

  • monitoruje czynność serca płodu, a także czynność skurczową mięśnia macicy
  • standardowo trwa około 30 minut
  • jeśli termin porodu się zbliża, KTG wykonywane jest 1 raz w tygodniu, aż do porodu
  • gdy ciąża jest zagrożona, mnoga lub istnieją inne przesłanki, badanie może być wykonywane
    częściej i dłużej.

POŁOŻNE ŚRODOWISKOWE

zobacz

Zaufaj nam - my będziemy przy Tobie!

Służymy wsparciem, wiedzą, ale też pomocą w zakresie opieki nad kobietą w ciąży i połogu, a także w ramach poradni laktacyjnej lub szkoły rodzenia. Zapewniamy przedporodową edukację w ramach NFZ oraz naukę samobadania piersi. Sprawujemy opiekę nad zdeklarowanymi do niej kobietami, bez względu na wiek.

Wsparcie po porodzie:

Początek macierzyństwa to dla wielu kobiet bardzo trudny okres. Narodziny dziecka są ogromną zmianą w życiu całej rodziny, a u samej matki budzą często strach związany z brakiem doświadczenia. Pomocą w takiej sytuacji służą wizyty patronażowe (patronaż). W czasie ich trwania można zdobyć odpowiedzi na nurtujące pytania i uzyskać wsparcie specjalisty.

Wizyta położnej po porodzie:

Podczas wizyty patronażowej położna sprawdzi stan zdrowia zarówno noworodka, jak i jego mamy. U maluszka dokona oceny koloru skóry pod kątem żółtaczki, zważy go, skontroluje pępek, a także przemyje ranę. Określi także rozwój psychomotoryczny dziecka (przeanalizuje jego odruchy) oraz zbada ciemiączko.
Z kolei u młodej mamy zweryfikuje stan krocza (w przypadku porodu siłami natury) bądź rany po cesarskim cięciu. Poprosi o przystawienie malucha do piersi, jak również oceni ich stan, żeby wykryć ewentualne procesy zapalne lub zastój pokarmu.

Kontakt:

Lucyna Michalska 695 180 834
Barbara Gwiżdż 668 107 501
Lidia Rogowska 604 254 625
Magdalena Rak 783 058 766

SZKOŁA RODZENIA

zobacz

Celem Szkoły Rodzenia jest pomoc w pełniejszym, bardziej świadomym przeżywaniu ciąży, tak ważnego okresu w życiu przyszłych rodziców, a także pomoc w aktywnym uczestnictwie w czasie narodzin dziecka. Wiemy, że planowanie i przebieg porodu może być stresujący, szczególnie dla par, które zostaną rodzicami po raz pierwszy. Z myślą o ciężarnych oraz ich partnerach, wykwalifikowane położne, mające doświadczenie w pracy na oddziałach porodowych i noworodkowych, prowadzą dla Was zajęcia Szkoły Rodzenia. Są to spotkania w kameralnym gronie, podczas których położna przybliży Państwu przebieg porodu i przygotowań do niego, a także doradzi jak zająć się niemowlęciem w pierwszych dniach życia.

FIZJOTERAPIA DLA KOBIET CIĘŻARNYCH I PO PORODZIE

zobacz

Han Medica zapewnia profesjonalne zabiegi i konsultacje fizjoterapeutyczne dla kobiet ciężarnych oraz po porodzie. Indywidualna terapia obejmuje takie schorzenia w ciąży, jak m.in. drętwienie palców, obrzęki nóg i rąk, nietrzymanie moczu, sztywność ciała, rwę kulszową, wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie barków i szyi czy inne dolegliwości. W ramach konsultacji po porodzie specjalista zapewnia skuteczną terapię w zakresie likwidacji bólu, ale też następstw po nacięciu krocza, mobilizacji blizny po cięciu cesarskim, terapii mięśni dna miednicy i zaburzeń czucia w okolicach intymnych, wysiłkowego nietrzymania moczu, obniżenia narządów rodnych, a także rozstępów mięśnia prostego brzucha i innych schorzeń.

Kontakt:
Marek Świerkosz Terapeuta
Tel. 880 720 274

Prowadzenie ciąży

przez specjalistów ginekologii i położnictwa

Gwarantujemy swoim wieloletnim doświadczeniem:

  • Kompleksową opiekę lekarzy i położnych nad kobietą w ciąży i połogu,
  • Dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostycznych,
  • Możliwość wykonania szerokiego zakresu badań zgodnych z obowiązującymi wymogami
    Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego,
  • Możliwość konsultacji, zawsze kiedy coś Cię zaniepokoi
  • Badanie KTG,
  • Szkołę Rodzenia,
  • Edukację przedporodową w ramach NFZ,
  • Naukę samobadania piersi,
  • Poradnię laktacyjną,
  • Wizyty patronażowe po porodzie,
  • Troskę o Twój komfort, spokój i intymność.

Antykoncepcja dla kobiet

Jestem kobietą i ja decyduję o antykoncepcji 

Bez względu na to, kiedy zdecydujemy się na rozpoczęcie współżycia po porodzie, musimy pomyśleć o antykoncepcji.

Oferujemy szeroki zakres nowoczesnych metod antykoncepcyjnych, których wybór poprzedzony jest wywiadem medycznym i niezbędnymi badaniami pomocnymi w wyborze najlepszego rodzaju zapobiegania ciąży. W codziennej praktyce lekarskiej jako specjaliści ginekologii i położnictwa wiemy jak ważny dla naszych pacjentek jest dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Wybór najlepszego sposobu zabezpieczenia się przed ciążą nie może być przypadkowy i musi się opierać na metodach skutecznych, sprawdzonych i przede wszystkim bezpiecznych dla pacjentki. Szczególna grupą szukającą pomocy z dobraniu odpowiedniej metody antykoncepcyjnej są kobiety karmiące co jest związane z tym, że nie wszystkie środki antykoncepcyjne w okresie laktacji są dozwolone i bezpieczne dla matki oraz dziecka.

Pomożemy w wyborze odpowiedniej metody

Antykoncepcja polega na stosowaniu dostępnych metod i środków w celu zapobieganiu ciąży i kontroli narodzin. Bogata oferta środków antykoncepcyjnych może utrudniać podjęcie decyzji związanej z wyborem najlepszej metody zapobiegania ciąży.

Wszystkie środki antykoncepcyjne mają swoje wady i zalety. Większość środków antykoncepcyjnych jest bezpieczna dla organizmu, ale aby działały odpowiednio, należy je stosować zgodnie z instrukcją. Do metod antykoncepcyjnych należą: mechaniczna, hormonalna, długoterminowa, trwała, naturalna, awaryjna.

Nasi lekarze gwarantują wszystkim Pacjentkom poszanowanie ich intymności oraz otwartość, chętnie odpowiedzą też na wszystkie pytania

Zaufaj nam
my będziemy przy Tobie!

Umów się na wizytę

w dogodnej dla Ciebie formie

Szanowni pacjenci informujemy że wyznaczona godzina przyjęć jest godziną orientacyjną. Zawsze może się zdarzyć sytuacja nieprzewidziana, która opóźni przyjęcie pacjentki/pacjenta.

  • poniedziałek 08:00–20:00
  • wtorek 08:00–20:00
  • środa 08:00–20:00
  • czwartek 08:00–20:00
  • piątek 08:00–20:00
  • sobota nieczynne
  • niedziela nieczynne


Han Medica, to miejsce dedykowane wszystkim, którzy szukają
skutecznych rozwiązań na poprawę zdrowia, urody i komfortu życia.