Gabinet Proktologiczny

Proktologia

Proktologia to jedna z dziedzin medycyny, zajmująca się profilaktykę, diagnozowaniem oraz leczeniem problemów związanych  z końcowym odcinkiem układu pokarmowego tj. jelitem grubym, odbytnicą, kanałem odbytu oraz odbytem. Specjalista proktolog w trakcie konsultacji przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad, wykonuje badanie per rectum, a następnie – jeśli jest to konieczne, zleca wykonanie podstawowych badań proktologicznych takich jak anoskopia, rektoskopia lub kolonoskopia. 

Gumkowanie hemoroidów

Leczenie żylaków odbytu poprzez gumkowanie to najczęściej stosowana metoda, która pozwala na pozbycie się uporczywego problemu. Zabieg jest w pełni bezpieczny, małoinwazyjny i niezwykle skuteczny. Cała procedura polega na założeniu specjalnej opaski, której ucisk powoduje odcięcie dopływu krwi do żylaka. W efekcie następuje obumarcie, a następnie odpadnięcie hemoroidów. 

Zakrzep brzeżny i nacięcie zakrzepniętego guzka krwawniczego

Zakrzep brzeżny to sin guzek, który powstaje w splocie żylnym zewnętrznym odbytu. Procedura zabiegowa guzka krwawniczego przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skrzepu oraz ewakuowaniu skrzepu, przerywając tym samym sploty żylne zewnętrzne odbytu, w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepu w tym miejscu. Pacjent może powrócić do pracy oraz aktywności życiowej po kilku dniach od wykonania zabiegu.

Anal skin tags (zabieg standardowy)

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych odbytu to procedura szybka i bezbolesna, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą i polega na  usunięciu znamion za pomocą skalpela, a następnie założeniu rozpuszczalnych szwów. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Pacjent może powrócić do domu jeszcze tego samego dnia. 

Anal skin tags (laser)

Laserowe usuwanie znamion skórnych odbytu to bezbolesny zabieg, charakteryzujący się minimalnym ryzykiem oraz krótkim okresem rekonwalescencji. Cała procedura w pierwszej kolejności polega na znieczuleniu miejsca zabiegowego, a następnie usunięciu znamion odbytu za pomocą światła lasera. Po usunięciu zmiany niewielka rana, powstała w trakcie zabiegu goi się przez około 4-5 tygodni. 

Szczelina odbytu ostrzyknięcie Botoxem

Szczelina odbytu to podłużne bolesne pęknięcie płony śluzowej końcowego odcinka kanału odbytu. Zabieg leczenia szczeliny odbytu toksyną botulinową jest poprzedzony konsultacją ze specjalistą proktologiem, trwa zaledwie kilka minut i przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Cała procedura polega na iniekcji toksyną botulinową zwieracza wewnętrznego odbytu. W efekcie następuje poprawa ukrwienia w okolicy odbytu oraz wygojenie się ubytku. 

Usuwanie włókniaków

Włókniaki to łagodne zmiany skórne powstające z tkanki łącznej. Pacjenci na ich usunięcie zazwyczaj decydują się ze względów estetycznych. Zabieg wycinania włókniaków należy do tzw. chirurgii jednego dnia. Procedura zabiegowa trwa kilkanaście minut i polega na wycięciu nieestetycznej zmiany. Następnie Pacjent może udać się do domu i codziennych obowiązków.

Zatoka włosowa

Zatoka włosowa nazywana inaczej torbielą włosową to choroba zapalna, która atakuje tkankę podskórną między pośladkami na wysokości ogonowej bądź krzyżowej. Zabieg poprzedzony jest podaniem znieczulenia i polega na nacięciu zatoki włosowej, a następnie dokładnym oczyszczeniu oraz założeniu opatrunki. Okres rekonwalescencji trwa od 1 do 4 tygodni. 

Polip kanału odbytu


Polip odbytu to niegroźna zmiana nowotworowa zbudowana z tkanki łącznej i nabłonka. Zmiany do 3 cm średnicy usuwane są w trakcie badania endoskopowego (kolonokopii). Po usunięciu zmiany przez specjalistę wycinek przysyłany jest do badania histopatologicznego w celu wykluczenia złośliwego charakteru zmiany.

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to zmiany chorobowe, które tworzą się na powierzchni skóry narządów płciowych i są wywołane przez wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego). Najskuteczniejszymi sposobami leczenie w przypadku kłykcin kończystych zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2, elektrokoagulacja lub wycięcie chirurgiczne. Laseroterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenie kłykcin, przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i polega na odparowaniu chorych tkanek pod wpływem promienia laserowego. 

Rektoskopia

Rektoskopia to nic innego jak badanie endoskopowe jelita grubego, które wykonuje się w pozycji kolanowo-łokciowej. Badanie może być wykonywane w celach diagnostycznych, terapeutycznych lub służyć do rozpoznania choroby. Przed rozpoczęciem wziernikowania lekarz bada pacjenta per rectum, a następnie wprowadza wziernik. Dla komfortu Pacjenta specjalista przed rozpoczęciem badania podaje znieczulenie w formie żelu.  

Chirurgia ogólna

Chirurgia ogólna to dziedzina medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem operacyjnym różnego rodzaju schorzeń. Chirurg ogólny w ramach swojej specjalizacji przeprowadza duże zabiegi między innymi w  obrębie jamy brzusznej oraz drobne zabiegi w znieczuleniu miejscowym takie jak np. zszycie ran lub uśnięcie wrastającego paznokcia. 


Rany przewlekłe

Rany przewlekłe to rany, które nie podlegają fizjologicznemu leczeniu. Bardzo często wygojenie się ran przewlekłych ze względu na czynniki sprawcze jest niemożliwe. Procedura zabiegowa leczenia rany przewlekłej polega na wycięciu tkanki martwiczej za pomocą specjalnych narzędzi chirurgicznych, zszyciu rany i założeniu jałowego opatrunku. W trakcie zabiegu specjalista również dokładne oczyszczenie rany z ciał obcych, martwych tkanek oraz różnego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą powodować zakażenie.


Usunięcie zmiany skórnej barwnikowej

Chirurgiczne usuwanie zmiany skórnej barwnikowej to w pełni bezpieczny oraz skuteczny zabieg, który polega na wycięciu zmienionej chorobowo zmiany, założeniu szwów oraz specjalnego opatrunku. Wycinek pobrany w trakcie zabiegu kierowany jest do badania histopatologicznego w celu sprawdzenia charakteru zmiany, w tym wykluczenia jej złośliwości. Usuniecie jednej zmiany skórnej barwnikowej, przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut.


Usunięcie zmiany skórnej (tłuszczak, kaszak)

Zmiany skórne takie jak tłuszczak czy kaszak mogą być usuwane chirurgicznie zarówno z przyczyn estetycznych, jak i zdrowotnych. Celem zabiegu w obu przypadkach  jest usunięcie zmiany wraz z marginesem zdrowej tkanki, a następnie wykonanie badanie histopatologicznego oraz określenie charakteru zmiany. Po wykonaniu procedury zabiegowej specjalista zakłada szwy oraz opatrunek, który następnie zdejmowany jest po upływie ok. tygodnia.

Blizny
Blizna to, innymi słowy, zmiana skórka, która powstała na skutek uszkodzenia skóry właściwej. Zabieg chirurgicznego usunięcia blizny poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą i rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego. Następnie lekarz wycina bliznę wraz z niewielkim fragmentem zdrowej skóry przy użyciu skalpela, zakłada szwy oraz opatrunek. 


Esperal

Esperal, innymi słowy, Disulfiram  to aktywny związek chemiczny jednego z najbardziej popularnych leków stosowanych przy leczeniu uzależnień od alkoholu. Zabieg wszycia Esperalu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na nacięciu skóry na pośladku lub pod łopatką, a następnie implementacji leku. Procedura zabiegowa poprzedzona jest konsultacją ze specjalistą, podczas której zostaje przeprowadzona kontrola trzeźwości oraz podpisanie świadomej zgody na wszycie Esperalu.  


Wrastający paznokieć

Chirurgiczne usuwanie wrastającego paznokcia to krótka i bezbolesna procedura, która przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na usunięciu wrastającej części lub całości płytki paznokcia, a następnie założeniu szwów oraz opatrunku jałowego. Po wygojeniu się rany zabiegowej paznokieć wyrasta w prawidłowy sposób.   


Modzele, nagniotki

Modzele oraz nagniotki to nieestetyczne zmiany występujące na stopach, które bardzo często powodują ból oraz dyskomfort. Usuwanie modzeli i nagniotek przebiega w sposób bezbolesny oraz w pełni komfortowy dla Pacjenta. Zabieg polega na usunięciu skalpelem zewnętrznej zrogowaciałej warstwy skóry, a następnie zabezpieczeniu miejsca po zlikwidowanej zmianie specjalnym opatrunkiem. 

lek. med. Jakub Krystian