Terapia kompleksowa po cięciu cesarskim

Cesarskie cięcie jest zabiegiem, po którym warto rozważyć poddanie się rehabilitacji.

W trakcie zabiegu zostają przecięte wszystkie powłoki brzuszne, które zapewniają przesuwanie i ślizganie się tkanek względem siebie.

Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu ma na celu przywrócenie elastyczności i ruchomości tkanek oraz ma zapobiegać zrośnięciu blizny z tkankami podskórnymi.

Terapia kompleksowa blizny po cięciu cesarskim zmniejsza dyskomfort związany z uczuciem ciągnięcia i bólem oraz poprawia wygląd samej blizny.

Jeśli odczuwasz, któryś z poniższych objawów zapraszam na wizytę:

  • dyskomfort w miejscu cięcia
  • pojawiający się ból w okolicach blizny
  • pojawiająca się wrażliwość tkanek wokół blizny
  • brak czucia lub zmniejszenie czucia w okolicach blizny
  • ból przeniesiony – może pojawić się po około dwóch latach od zabiegu i być zlokalizowany zarówno w okolicach brzucha jak i różnych odcinkach kręgosłupa, np. w odcinku lędźwiowo – krzyżowym, piersiowym lub szyjnym
  • głębokie zrosty – utrudniają ruchomość narządów wewnętrznych, powodując ich ból a z czasem powodować choroby organiczne

Bliznę po cesarskim cięciu warto skonsultować również w przypadku, kiedy nie odczuwasz żadnych z powyższych dolegliwości, ale planujesz kolejną ciążę.

Pracę nad blizną najlepiej rozpocząć po okresie wygojenia się tkanek czyli około 4-6 tygodni od zabiegu. Wskazane jest rozpoczęcie terapii w okresie do 2 lat od operacji.

Sprawdź terminy i zarejestruj się
Marek Świerkosz